A Category

  1. Gao YuChen (China)
  2. Jiao Junya (China)
  3. Kong Deyi (Poland)
  4. Ługowski Marcel (Poland)
  5. Sapkevič Emilian (Lietuva)
  6. Solenik Edvin Mark (Lithuania)
  7. Vaitekūnaitė Greta (Lithuania)
  8. Valutis Robertas (Lithuania)
  9. Wang Ruobing (China)

B Category

  1. Aliukonis Algirdas (Lithuania)
  2. Bachonko Miłosz (Poland)
  3. Balachovicius Justas (Lithuania)
  4. Baltakytė Urtė (Lithuania)
  5. Dubro Emilija (Lithuania)
  6. Guo Rui (China)
  7. Hamerski Mikołaj (Poland)
  8. Hańczewski Jan (Poland)
  9. Jacak Paweł (Poland)
  10. Karčiauskaitė Vaiva (Lithuania)
  11. Kručinins Aleksandrs (Latvia)
  12. Matulionytė Aurėja (Lithuania)
  13. Okić Ajdin (Bosnia and Herzegovina)
  14. Pavlovski Karol (Lithuania)
  15. Rimgaila Augustas (Lithuania)
  16. Sławecki Jeremi (Poland)
  17. Stocker Viktor (Czech Republic)
  18. Stożek Tomasz (Poland)
  19. Yongxi Hong (China)
  20. Zhang Zihan (China)
  21. Zhao Yingrun (China)

C Category

  1. Bozhang Lai (China)
  2. Čibiras Jaunius (Lithuania)
  3. Cui Xiyan (China)
  4. Dudnikas Motiejus (Lithuania)
  5. Huang Lixiao (China)
  6. Jiayi He (China)
  7. Kazlauskas Aironas (Lithuania)
  8. Kosztyła Kacper (Poland)
  9. Mocevičius Matas (Lithuania)
  10. Narauskaitė Eva (Lithuania)
  11. Pankiv Denys (Ukraine)
  12. Ščeglovs Artjoms (Latvia)
  13. Stochel Michał (Poland)
  14. Sun Jia Tong (China)
  15. Tamošiūnaitė Simona (Lithuania)
  16. Užpelkytė Dorotėja (Lithuania)
  17. Vilkas Majus (Lithuania)

D Category

  1. Batycki Kacper (Poland)
  2. Bonic Ivan (Bosnia and Herzegovina)
  3. Caban Miłosz (Poland)
  4. Cherenko Fiodar (Belarus)
  5. Fedechko Dmytro (Ukraine)
  6. Galkeyev Ruslan (Kazakhstan)
  7. Ishchenko Artem (Ukraine)
  8. Jankowski Szymon (Poland)
  9. Yang Zhan (China)
  10. Kazakevičiūtė Eglė Ieva (Lithuania)
  11. Kosiński Dawid (Poland)
  12. Kukšta Marius (Lithuania)
  13. Legon Eryk (Poland)
  14. Neliupšis Povilas (Lithuania)
  15. Ochwat Maciej (Poland)
  16. Pankiv Ihor (Ukraine)
  17. Ros Sofia (Spain)
  18. Rugsveen Mathias (Norway)
  19. Sapun Serhiy (Ukraine)
  20. Syniahivskiy Mykola (Ukraine)
  21. Świerzewski Szymon (Poland)
  22. Šimkus Žilvinas (Lithuania)
  23. Tamulevičius Aistis (Lithuania)
  24. Vasilkovs Pavels (Latvia)
  25. Wajdzik Józef (Poland)
  26. Walosczyk Magda (Poland)
  27. Zawistowski Daniel (Poland)
  28. Zhang Naixin (China)

E Category

  1. Basara Marko (Serbia)
  2. Cilindz Edvin (Lithuania)
  3. Csuka Marcell (Hungary)
  4. Dičpinigaitis Edgaras (Lithuania)
  5. Gizinskaya Anastasia (Poland)
  6. Kaušius Gytis (Lithuania)
  7. Kowalska Natalia (Poland)
  8. Lengvinaitė Romena (Lithuania)
  9. Ljubojevic Sinisa (Bosnia and Herzegovina)
  10. Puneiko Roman (Ukraine)
  11. Staible Marius (Germany)
  12. Treigys Rimantas (Lithuania)
  13. Zibo Henri (Estonia)
  14. Zyskowski Damian (Poland)

F1 Category

G.Bekerytė – M. Zapolskis duo (Lithuania)

F2 Category

  1. O. Ruliov – M. Dovgialo acc duo (Lithuania)
  2. J. Trainauskaitė- K. Pavlovski duo (Lithuania)
  3. Ivanovskaja-A.Ivanovskij-N.Voitechovič Chamber trio (Lithuania)
  4. MDMD duo (Lithuania)

I Category (orchestras)

  1. Accordion orchestra of S.Petersburg Rimsky-Korsakov Conservatory (Russia)
  2. Mogiliov Accordion orchestra (Belarus)

H Category

  1. “Furor, Fortes!” (Russia)
  2. Bondar & Konopka Duo (Poland)
  3. Bukojemska & Majchrowski Duo (Poland)
  4. Chałupka Duo (Poland)
  5. Duo “Fusion” (Russia)
  6. Accordion Duo (Ukraine)
  7. F. Mannion & R. Corbett (United Kingdom)
  8. Gemini-Duo (Denmark)
  9. J. Krzemińska & P. Chałupka (Poland)
  10. LMTA Trio (Lithuania)
  11. Paczynska & Konopka Duo (Poland)

G Category

  1. Čibirai duo (Lithuania)
  2. Duo “Ultra”(Lithuania)
  3. Galaxy duo (Belarus)
  4. Marius Kukšta – Žilvinas Šimkus duo (Lithuania)
  5. PowerSound Trio (Ukraine)
  6. Red Bow Chamber Trio (Poland)

J Category

  1. Ukvalbergas Augustas (Lithuania)
  2. Vozbutas Jonas (Lithuania)

K Category

  1. Rimkus Nojus (Lithuania)